x 

Twój koszyk jest pusty

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel. 607 778 722 lub 667 713 007

Pudełka tekturowe. Narodziny i historia od starożytności. 

Poznaj ekscytujące początki najlepszego na świecie materiału do pakowania i transportu.

Cz. 1 - Papierowa. Historia papieru, jako zalążek tektury.

Około 8 roku przed naszą erą…

Według wyników badań archeologicznych, z tego roku pochodzi najstarszy skrawek papieru z 20 chińskimi znakami odnaleziony w Nefrytowej Bramie, granicznej strażnicy „jedwabnego szlaku”.  Nie są to dane potwierdzone.

Przed ok. 107 rokiem naszej ery…

W Chinach, pod panowaniem dynastii Han przypadkowo  wynaleziono zalążek papieru, jako pozostałość  po myciu jedwabnej waty.  Czynność wykonywano na matach.  Chińczycy zwilżali watę i ubijali ją kijami.  Po zdjęciu waty, na matach osadzała się cienka powłoka, która po wyschnięciu nadawała się do pisania.  Ponieważ jedwab był bardzo drogi, ludność zastąpiła go włóknami roślinnymi  m.in. łykiem z kory drzewa morwowego, z której pozyskany papier używano do owijania, zabezpieczania żywności.

 Około 107 roku naszej ery…

Według chińskich kronik - oficjalne wynalezienie papieru w Chinach, za sprawą eunucha Cai Luna, kancelisty na dworze cesarza He Di. Cai eksperymentował z korą drzew, jedwabiem, sieciami rybackimi aż odkrył najlepszą metodę pozyskiwania papieru (papier czerpany) z użyciem szmat jedwabnych i lnianych. Masa papierowa składała się z włókien tkanin miażdżonych i tłoczonych w cienkie arkusze. Była to produkcja polegająca na powtórnym zużyciu tkanin. Później dodano do składników włókna roślinne oraz inne surowce, jak np. stare  sieci rybackie. Nowy materiał rozpowszechnił się bardzo szybko  po zapoznaniu z nim  cesarza, który w uznaniu za odkrycie Luna,  usytuował go jako Ministra Rolnictwa. Jeżeli  wyniki badań na temat najstarszego skrawka papieru byłyby prawdziwe,
to sam  wynalazca jest nam nieznany, a kancelista wynalazł jedynie metodę masowej produkcji papieru.

                                        
                                         

Cai Lun.  Źródło: http://storiesbyvan.blogspot.com

 
Ściśle tajne…

Tajemnica produkcji papieru ( Technologia Tsai Luna) była zazdrośnie strzeżona przez Cesarstwo Chińskie… prawie 700 lat!
                                                            

Około 750 roku naszej ery…

Arabowie nauczyli się wytwarzania papieru od jeńców chińskich, ujawniając tajemnice produkcji innym krajom z arabskiego świata. Możliwe, że już w III wieku wieść o składnikach do produkowania papieru dotarła do Korei , natomiast w VI wieku technikę posiedli Japończycy, których papier stał się z czasem najbardziej jakościowy w całej Azji.  W IX wieku w Japonii funkcjonowało ponad 40 warsztatów produkujących papier wysokiej jakości m.in., z kory drzew mitsumata, kozo i krzewu gampi.

W 794 roku…


Metoda Cai Luna rozprzestrzeniła się ze Wschodniej Azji na kraje islamskie, najpierw w Iraku, później w Syrii, Egipcie i Maroku, by później powędrować do Europy. W przeciągu X wieku n.e. papier wypierał papirus, drewno, jedwab i pergamin jako najtańszy materiał używany dla piśmiennictwa. Tymczasem w Ameryce Środkowej, niezależnie od Azji, materiał papierniczy wyrabiano z kory i łyka dzikiego figowca.
                                                                         
W 1154 roku…

W Hiszpanii powstaje pierwsza na świecie papiernia.

                                                      
Jedna z pierwszych papierni. Źródło: http://www.historyofpaper.net                  
             
Około XV wieku n.e…

Papier dociera do Polski. Tutaj, w 1491 roku w Prądniku Czerwowym (obecnie dzielnica Krakowa) powstaje pierwsza papiernia w kraju.